USSD ماژول SIM800
USSD ماژول SIM800

راه اندازی ussd ماژول sim800

 

راه اندازی USSD ماژول SIM800 :

USSD پروتکل استاندارد بین المللی و مخفف Unstructured Supplementary Service Data به معنی ارسال پیام از طریق کد دستوری می باشد . USSD یک مکانیزم انتقال اطلاعات بر بستر شبکه GSM می باشد . سرویس USSD جزء خدمات ارزش افزوده تلفن همراه به‌حساب می‌آید و بدون هزینه خاصی قابل پیاده سازی در تمام شبکه‌های GSM است و تقریبا تمام گوشی‌های موجود USSD را پشتیبانی می‌کنند .  USSD یک ارتباط REAL-TIME در شبکه را در اختیار قرار می دهد . در این روش مدت زمان انتظار جهت پاسخگویی بسیار کمتر از ارسال و دریافت SMS است .

ارتباط از طریق USSD شباهت زیادی به انتقال پیام از طریق SMS دارد اما یک اختلاف بزرگ بین نحوه انتقال اطلاعات USSD , SMS وجود دارد  . SMS از مکانیزم ذخیره و فرستادن مجدد Store And Forward استفاده می‌نماید . بدین معنی که SMS  ابتدا در شبکه  ذخیره می‌ شود و در زمانی دیگر برای مقصد ارسال می‌شود .

USSD نشست گرا  Session Oriented است . یعنی در USSD داده ارسالی به سرور بدون ذخیره سازی ، پاسخ داده می شود و سرور بلافاصله پس از دریافت یک درخواست USSD از طرف موبایل ، یک ناحیه کاری توسط  سرور برای درخواست رسیده ایجاد می کند و نرم افزار شروع به برقراری ارتباط با موبایل مربوطه می نماید.

در این روش که بر مبنای منوبندی Menu Based می باشد، مشتری ابتدا با ارسال یک درخواست به شکل *…# به شبکه امکان مشاهده گزینه هایی را به صورت منویی دارد و با انتخاب شماره هر کدام از منوها و ارسال به سرور شبکه درخواست خود را مطرح می نماید و سرور شبکه با دریافت این شماره و با استفاده از ناحیه کاری ایجاد شده مراحل درخواست مشتری را به سمت مربوطه هدایت می نماید.

USSD یک روش برقراری ارتباط بین گوشی با شبکه و برعکس است و بین دو تا گوشی موبایل نمی توان ارتباط USSD برقرار کرد . اما SMS برای ارتباط گوشی با گوشی به کار می‌رود . برخلاف SMS  که ازفضای خالی داده ای شبکه جهت ارسال اطلاعات استفاده می کند ، در USSD  از فضای ارسال صوت استفاده می شود بنابراین از لحاظ میزان امنیت در حد بسیار بالایی قرارداشته و امکان شنود آن به سختی امکان پذیر می باشد .

به همین دلیل در صورت از دست رفتن پوشش یا آنتن دهی به هنگام برگزاری یک جلسه با شبکه ، کلیه اطلاعات رد و بدل شده از بین می رود که به منظور برطرف کردن این قضیه بایستی از ترکیب این روش با یک روش نرم افزاری استفاده کرد. یک پیام USSD می‌تواند در حدود ۱۸۲ کاراکتر باشد . بنابراین محدودیت بیشتری در ارسال تعداد کاراکتر های فارسی و غیر فارسی نسبت به SMS دارد .

استعلام شارژ با ماژول SIM800 :

این آموزش در مورد نحوه استفاده از کد USSD در ماژول های SIM800 یا SIM900 است . فرض کنید شما دستگاهی توسط ماژول SIM800 ساخته اید که اطلاعات و یا برخی وقایع را قرار است از طریق SMS و یا اینترنت GPRS برای شما ارسال کند . همانطور که می دانید ارسال SMS و یا اینترنت GPRS توسط ماژول SIM800 دربردارنده هزینه ریالی است .

بنابراین اگر سیم کارتی که بر روی دستگاه ساخته شده با SIM800 وجود دارد ، دارای شارژ یا اعتبار ریالی نباشد . SMS  برای شما ارسال نخواهد شد و شما پاسخی از طرف ماژول SIM800 نخواهید داشت . برای فعال سازی قابلیت USSD ماژول SIM800 فرمان زیر را به ماژول SIM800 ارسال می کنیم . اگر در جواب کلمه OK را دریافت کردیم ، USSD ماژول SIM800 برای ما فعال شده است .

AT+CUSD=1

OK

برای استعلام شارژ باید کد دستوری USSD مربوط به سیم کارت خود را به شکل زیر برای ماژول SIM800 ارسال کنید . در جواب مقدار شارژ یا اعتبار سیم کارت توسط ماژول SIM800 برای شما ارسال می شود . اگر از سیم کارت اپراتور دیگری استفاده می کنید باید کد دستوری USSD مربوط به سیم کارت خود را استفاده کنید .

کد USSD میزان شارژ سیم کارت سه اپراتور پر استفاده در کشور قرار داده شده است . در این مثال من از سیم کارت رایتل استفاده کرده ام بنابراین از کد USSD استعلام شارژ *140# استفاده شده است .

ایرانسل   *141*1#

همراه اول    *141*11#

رایتل         *140#

AT+CUSD=1,"*140#"
OK

+CUSD: 0, "Etebar:11536 Rial
Tarikhe engheza:1469.10.11

Jahate kasbe etela'ate bishtar be ecare.rightel.ir moraje'e farmaeed.", 15

استعلام شارژ توسط SIM800
استعلام شارژ توسط SIM800

تغییر زبان سیم کارت توسط ماژول SIM800 :

اگر زبان سیم کارت شما به صورت پیش فرض بر روی فارسی تنظیم شده باشد . جواب استعلام شارژ شما غیر قابل فهم و به صورت UNICODE دریافت می شود . بنا براین پیشنهاد می شود زبان سیم کارت خود را بر روی زبان انگلیسی تنظیم کنید تا جواب استعلام شارژ توسط ماژول SIM800 به زبان انگلیسی و کاراکترهای استاندارد اسکی دریافت شود .

برای تغییر زبان سیم کارت توسط ماژول SIM800 باید از کد USSD مربوط به این کار استفاده کنید . کد USSD تغییر زبان سیم کارت سه اپراتور پرکاربرد در کشور قرار داده شده است . همچنین می توانید سیم کارت خود را بر روی تلفن یا گوشی خود قرار دهید و توسط کد USSD زبان سیم کارت خود را تغییر دهید .

ایرانسل            *555*4*3*2#

همراه اول                *198*2#

رایتل               *720*7*1*3#

زبان برنامه نویسی : AT+COMMAND
نویسنده : حسین غیاثوند
تاریخ انتشار : 1398/6/3

6 دیدگاه ها

 1. بسیار عالی
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام
   از اینکه مطالب سایت مورد توجه شما قرار گرفته ، خرسندیم .
   با تشکر

 2. حسن محمدی

  با تشکر فراوان، بسیار عالی بود.

 3. سلام
  AT+cusd=1
  OK
  at+cusd=1,”*192*2#
  OK
  CUSD: 2
  at+cusd=1,”*141*11#
  OK
  +CUSD :2
  ولی مقدار شارژ نمیاد

 4. سلام چگونگی اتصال دستگاه ها و اینکه کد ها رو کجا وارد کنیم رو ننوشتین. واسه من مبتدی سخته یادبگیرم از سایتتون. متشکر از سایتتون که کلی چیز داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.