فونت فارسی برای lcd گرافیکی
فونت فارسی برای lcd گرافیکی

فونت فارسی برای lcd گرافیکی

آموزش فارسی نویسی روی lcd گرافیکی :

طراحی فونت فارسی برای lcd گرافیکی موضوع آموزش این جلسه ما می باشد . کاربرانی که از lcd های گرافیکی در پروژه های خود استفاده کرده اند . احتمالا تا کنون با مشکل نمایش فونت فارسی بر روی lcd گرافیکی مواجه شده اند .

برخی مواقع نیاز داریم برای محصولی که تولید می کنیم و قرار است این محصول را در بازار داخلی عرضه کنیم .  بهتر است این موضوع را در نظر بگیریم کاربری که از محصول ما استفاده می کند ممکن است با کلمات و معانی حروف و فونت انگلیسی بر روی lcd گرافیکی آشنایی نداشته باشد و در استفاده ار محصول دچار سردرگمی بشود .

بنابراین برای بهبود و افزایش رابط کاربری بهتر است بر روی نمایشگر و یا lcd گرافیکی محصول خود از زبان و کلمات فارسی برای منوها استفاده کنیم . در نهایت استفاده از فونت فارسی برای lcd گرافیکی محصولات ما می تواند در فروش بیشتر محصولات ما تاثیر گذار باشد .

همانطور که می دانید در اکثر کامپایلرهایی که ما استفاده می کنیم ، برای راه اندازی و کار با lcd های گرافیکی کتابخانه و فونت هایی وجود دارد . اما چون این کامپایلرها توسط شرکت های خارجی و انگلیسی زبان تولید شده است ، کتابخانه و فونت هایی که برای راه اندازی و کار با lcd های گرافیکی در این کامپایلرها وجود دارد از زبان فارسی پشتیبانی نمی کنند و فقط دارای فونتهای استاندارد اسکی و سازگار با حروف انگلیسی می باشند .

از تفاوت های عمده ای که در زبان فارسی و انگلیسی وجود دارد . می توان به راست چین بودن حروف فارسی نسبت به چپ چین بودن حروف انگلیسی اشاره کرد .

مشکل اساسی دیگری که ما را با چالش روبرو می کند چسبیدگی حروف فارسی در کلمات زمانی که پشت سر هم و بدون فاصله تایپ می شوند . مانند حرف “ه” که اگر پشت سر هم تایپ شود به شکلهای دیگری ظاهر می شود مانند “ههه ه” و حرف “غ”  که به شکلهای “غغغ غ” ظاهر می شوند .

در سطح اینترنت کتابخانه هایی به منظور نوشتن فونت فارسی بر روی lcd گرافیکی وجود دارد که تقریبا همه آنها به صورت کتابخانه هایی مجزا و توسط نرم افزارهای فونت ساز متفرقه ایجاد شده و ممکن است برای برخی از انواع lcd گرافیکی بهینه شده باشد و برای استفاده در انواع دیگر از lcd گرافیکی نیازمند ایجاد تغییراتی توسط کاربر در کتابخانه و کدها را داشته باشد . همچنین ممکن است نتوانیم از این کتابخانه ها و فونت ها در کنار کتابخانه های قدرتمند و بهینه شده ای که توسط خود کامپایلر ارائه شده استفاده کنیم .

در این دوره آموزشی که به صورت فیلم تهیه شده ، کاربران خواهند آموخت چگونه توسط فونت سازهای خود کامپایلر کدویژن و بسکام فونت فارسی در سایز و ابعاد دلخواه ایجاد کنند . فونت فارسی که توسط فونت سازهای خود کامپایلر ساخته می شود ، سازگار با تمامی lcd گرافیکی هایی است که توسط کامپایلر کدویژن و بسکام پشتیبانی می شود و همچنین قابل استفاده توسط توابع قدرتمندی که توسط خود کامپایلر کدویژن و بسکام برای کار با lcd گرافیکی ها ارائه شده است را دارد .

طراحی فونت فارسی برای LCD گرافیکی در کدویژن :

نرم افزار کدویژن از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند . بنابراین زمانی که در محیط کدویژن حروف فارسی تایپ کنیم به صورت حروف نامفهوم به نمایش در می آیند . برای حل این مشکل باید به کنترل Controll Panel ویندوز و بخش Region مراجعه کنید .  از قسمت مربوط به Language for non-Unicode programs با قرار دادن منطقه بر روی Persian – iran می توانیم حروف فارسی را در محیط کدویژن نمایش دهیم .

تصویر زیر نمونه کد در نرم افزار کدویژن برای نوشتن فونت فارسی برای lcd گرافیکی ks108 با ابعاد 64*128 پیکسل می باشد .

فونت فارسی برای کدویژن
فونت فارسی برای کدویژن

 

آموزش فارسی نویسی روی lcd گرافیکی
آموزش فارسی نویسی روی lcd گرافیکی

طراحی فونت فارسی برای LCD گرافیکی در بسکام :

در نرم افزار بسکام نیز زبان فارسی پشتیبانی نمی شود  . زمانی که در نرم افزار بسکام  فارسی تایپ کنیم به صورت حروف غیر قابل فهم نمایش داده می شود . برای حل این مسئله می بایست از تنظیمات ویندوز به مسیر Controll Panel و بخش Region مراجعه کنید .  از بخش مربوط به Language for non-Unicode programs با قرار دادن منطقه بر روی Persian – iran می توانیم حروف فارسی را در نرم افزار بسکام نمایش دهیم .

در تصویر زیر سورس کد نرم افزار بسکام را برای نوشتن فونت فارسی برای lcd گرافیکی ks108 با ابعاد 64*128 پیکسل مشاهده می کنید . به صورت عملی نیز بر روی سخت افزار تست شده است که تصویر آن در زیر قرار داده شده .

فونت فارسی برای بسکام
فونت فارسی برای بسکام

 

فونت فارسی برای GLCD در Bascom
فونت فارسی برای GLCD در Bascom

فیلم آموزشی طراحی فونت فارسی برای نمایشگرهای گرافیکی :

مزایای فونت ساخته شده توسط کدویژن :
سازگاری با تمامی توابع قدرتمند lcd گرافیکی نرم افزار کدویژن
قابل استفاده در تمامی lcd گرافیکی هایی که توسط کدویژن پشتیبانی می شوند
قابلیت ساخت فونت در سایزهای مختلف
قابلیت بارگزاری و ویرایش فونت های موجود در ویندوز
قابلیت ساخت اشکال و کاراکترهای دلخواه
قابلیت متغییر بودن عرض فونت
به همراه فونت فارسی ۸*۸ – فایل شبیه سازی protuse – سورس کد ساعت دیجیتال با اعداد فارسی

مزایای فونت ساخته شده توسط بسکام :
سازگاری با تمامی توابع قدرتمند lcd گرافیکی نرم افزار بسکام
قابل استفاده در تمامی lcd گرافیکی هایی که توسط بسکام پشتیبانی می شوند
قابلیت ساخت فونت در سایزهای مختلف
قابلیت ساخت اشکال و کاراکترهای دلخواه
به همراه فونت فارسی ۸*۸ و ۶*۸ – فایل شبیه سازی protuse – سورس کد ساعت دیجیتال با اعداد فارسی

 نرم افزار : Bascom , CodVision
  نویسنده : حسین غیاثوند
 تاریخ انتشار : 1399/2/25
فیلم آموزشی : دارد
 خرید و دانلود در لحظه :

اضافه کردن به سبد خرید

آموزش های با کیفیت

پشتیبانی بسیار سریع

ضمانت بازگشت وجه

پروسه خرید سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.