ARDUINOESP8266

کنترل ws2812b با ماژول esp8266

کنترل از راه دور led rgb توسط wifi

5/5 - (20 امتیاز)

امروزه از LED ها در نورپردازی ها استفاده زیادی می شود ، اما اکثر آنها فقط یک رنگ تولید می کنند. بنابراین برای ایجاد یک الگوی نور زیبا ، از نوارهای LED چند رنگی یا RGB(RED GREEN BLUE) استفاده می شود که نه تنها انرژی بیشتری مصرف می کند ، بلکه مدیریت آنها نیز دشوار است.

در این پروژه ما از نسل جدید LED رنگی که به RGB پیکسلی معروف هستند استفاده می کنیم که می تواند 16.8 میلیون رنگ تولید کند . درون هر LED یک آی سی جهت درایو و تولید و ترکیب سه رنگ قرمز ، سبز و آبی برای ایجاد رنگ مورد نظر وجود دارد . از پرکاربردترین این درایورها می توان به آی سی های WS2812B ، WS2813 ، SK6812 اشاره نمود .

RGB پیکسلی ها قابل برنامه ریزی هستند و با برنامه نویسی مناسب می توان برای هر پیکسل رنگ دلخواه را ایجاد نمود و می توانند الگوهای نورپردازی زیبایی ایجاد کنند.

شرکت Adafruit کتابخانه ای بسیار قدرتمند جهت کار و راه اندازی RGB پیکسلی با نام Adafruit_NeoPixel برای Arduino IDE ارائه کرده است .

در پروژه کنترل بی سیم ال ای دی نئوپیکسل با وای فای ، ما از یک اپلیکیشن اندروید و یک ماژول وای فای ESP8266 برای کنترل رنگ و روشنایی نوار LED NeoPixel  استفاده کنیم .

یکی از مزیتهای بسیار فوق العاده ماژول های ESP8266 ، متن باز بودن هسته آن می باشد . یعنی فریمور ماژول ESP8266 به صورت کتابخانه برای نرم افزار Arduino IDE ارائه شده است و ما بدون نیاز به میکروکنترلر ، می توانیم کتابخانه Adafruit_NeoPixel  را به کتابخانه ESP8266WiFi اضافه کنیم و فریمور دلخواه خود را بنویسیم و بر روی ماژول ESP8266 پروگرام کنیم .

وسایل مورد نیاز جهت ساخت پروژه کنترل WS2812B با ماژول ESP8266

 1. حلقه NeoPixel با درایور ws2812b
 2. ماژول ESP8266-01
 3. منبع تغذیه 5 ولت DC
 4. رگولاتور 3.3 ولت
 5. گوشی همراه با سیستم عامل اندروید

برای اجرای پروژه کنترل WS2812B  توسط ESP8266 ابتدا در نرم افزار Arduino IDE اقدام به نصب کتابخانه مرجع Adafruit_NeoPixel , ESP8266WiFi می پردازیم. مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. این مسیر را دنبال کنید Sketch Include Library > Manage Libraries
 2. کلمه Adafruit_NeoPixel را جستجو کنید و کتابخانه را نصب کنید .
 3. کلمه ESP8266WiFi را جستجو کنید و کتابخانه را نصب کنید .

برنامه آردوینو که پیوست مقاله می باشد را کامپایل کنید و داخل ماژول ESP8266 آپلود کنید . اگر با نحوه کامپایل و آپلود برنامه آردوینو آشنایی ندارید ، نگران نباشید این کار بسیار ساده ای است . آموزش های بسیاری در این ارتباط در اینترنت وجود دارد . همچنین جهت راهنمایی بیشتر در مورد راه اندازی پروژه می توانید از طریق واتساپ و تلگرام با ما در ارتباط باشید .

در این پروژه ما از NeoPixel Ring با 8 پیکسل یا led استفاده کردیم ، اگر می خواهید این پروژه را با تعداد بیشتری از پیکسل ها راه اندازی کنید . برای اینکار کافیست توسط دستور زیر در برنامه آردوینو تعداد led ها را از 8 عدد به تعداد مورد دلخواه تغییر دهید .

#define NUM 8

هر پیکسل از led ها برای روشن شدن در حدود 60 میلی آمپر جریان نیاز دارد . برای پروژه ما که از 8 پیکسل led استفاده شده است جریانی برابر 8×60=480 میلی آمپر نیاز می باشد .

طبق شماتیک زیر لوازم پروژه را آماده کار کنید و تغذیه مدار را وصل نمایید .

کنترل ws2812b با esp8266
کنترل ws2812b با esp8266

جهت اجرای پروژه مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید .

 1. وای فای گوشی را روشن کنید .
 2. به وای فای با نام RGB Controller متصل شوید .
 3. اپلیکیشن اندروید که همراه پروژه می باشد را بر روی گوشی همراه خود نصب کنید .
 4. اپلیکیشن اندروید را اجرا کنید .
 5. دکمه Connect  را بفشارید .
 6. از طریق پنل رنگ مورد دلخواه خود را انتخاب نمایید .

برای کسانی که علاقمند به ارتقای پروژه و شخصی سازی پروژه هستند ، سورس کد اپلیکیشن اندروید که با basic 4 android نوشته شده است ، بصورت مجزا قرار داده شده است .

نویسنده : حسین غیاثوند
خرید و دانلود در لحظه :

نوشته های مشابه

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
4 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین محبوب ترین
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات