SIM800

فعال کردن delivery report ماژول sim800

4.9/5 - (68 امتیاز)

همه کسانی که تا کنون از تلفن همراه استفاده کرده باشند و توسط تلفن همراه خود پیام کوتاه یا sms ارسال کرده باشند . با مفهوم delivery report  یا گزارش تحویل sms آشنایی دارند . گزینه delivery report  بر روی تلفن های همراه در بخش تنظیمات sms وجود دارد . به صورت پیش فرض این گزینه غیر فعال می باشد . برای بهره بردن از این قابلیت ما باید به بخش تنظیمات sms تلفن همراه خود رفته و این گزینه را فعال کنیم .

فرض کنید شما پیام کوتاهی را توسط تلفن همراه خود به مخاطبی ارسال می کنید . اگر دستگاه تلفن همراه مخاطب شما خاموش باشد یا در دسترس نباشد ، sms شما معلق می ماند . این پیام توسط مرکز مخابرات حداکثر تا زمان ۲۴ ساعت نگهداری می شود و بعد از گزشت این زمان پیام شما از دست خواهد رفت .

اگر در مدت زمان ۲۴ ساعت مخاطب شما تلفن همراه خود را روشن کند یا به منطقه تحت پوشش آنتن  برگردد ، پیام شما تحویل مخاطب داده می شود . بنابراین قابلیت delivery report یا گزارش تحویل پیامک از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و به ما کمک می کند تا از تحویل داده شدن sms ارسال شده به مقصد مورد نظر اطمینان حاصل نمائیم .

فعال کردن delivery report ماژول sim800

قابلیت delivery report یا گزارش تحویل sms در ماژول sim800 تولید شرکت simcom نیز به صورت پیش فرض غیر فعال می باشد .  گاهی مواقع نیاز است تا توسط ماژول sim800 اطلاعات حیاتی و مهمی را توسط sms به مقصد مورد نظر ارسال نمائیم . همچنین رسیدن این اطلاعات به مقصد از اهمیت بالایی برخوردار است و برای ما ضروری می باشد .

با فعال کردن قابلیت delivery report یا گزارش تحویل sms در ماژول sim800 ، بعد از ارسال هر sms در صورتی که پیام به مقصد مورد نظر برسد . پیامی حاوی گزارش تحویل به مقصد به همراه ساعت و تاریخ تحویل برای ماژول sim800 ارسال می شود . بنابراین ما با بررسی پیغام delivery report می توانیم از تحویل داده شدن پیام خود به مقصد اطمینان حاصل نمائیم .

همچنین مدت زمان معلق ماندن پیغام ارسال شده تا تحویل به مقصد را باید تنظیم نمائیم . حداکثر زمان معلق ماندن sms برابر با ۲۴ ساعت می باشد . بنابراین اگر sms که ما توسط ماژول sim800 ارسال کردیم و گزارش تحویل آن بعد از ۲۴ ساعت برای ماژول sim800 ارسال نشد . می توان sms را دوباره ارسال کرد ، یا طبق برنامه ریزی مواجه با این خطا اقدامات لازم را انجام دهیم.

فعال کردن گزارش تحویل ماژول sim800 توسط دستورات at+command

ابتدا توسط فرمان زیر ماژول sim800 را در فرمت text پیکربندی می کنیم . با ارسال این فرمان ماژول sim800 باید کلمه OK را پاسخ دهد .

AT+CMGF=1
OK

برای فعال کردن قابلیت delivery report یا گزارش تحویل sms در ماژول sim800 ، باید چهارمین پارامتر از فرمان AT+CNMI را برابر با مقدار ۱ قرار می دهیم .

AT+CNMI=2,2,0,1,1
OK

برای تنظیم مدت زمان معلق ماندن sms تا تحویل به مقصد برای مدت ۲۴ ساعت . باید اولین پارامتر از فرمان AT+CSMP را برابر با مقدار ۴۹ قرار دهیم .

AT+CSMP=49,167,0,0
OK

بعد از پیکربندی ماژول SIM800 با مقادیر ذکر شده ، بعد از ارسال هر SMS در صورت تحویل داده شدن به مقصد ، پیامی با فرمت +CSD:… به ماژول SIM800 خواهد رسید .

فعال کردن delivery در ماژول sim800
فعال کردن delivery در ماژول sim800

تصویر بالا نحوه عملکرد فعال سازی delivery report  در ماژول sim800 می باشد .

همچنین می توانید آموزش فعال کردن قابلیت dtmf ماژول sim800 را نیز از همین سایت یاد بگیرید .

توجه : این آموزش و سورس کدها برای تمامی ماژول های سری sim800 مانند sim800l , sim800c , sim808 قابل استفاده می باشد .

نویسنده : حسین غیاثوند
تاریخ انتشار : 1397/01/02

نوشته های مشابه

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
3 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین محبوب ترین
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات