فعال کردن delivery report ماژول sim800

همه کسانی که تا کنون از تلفن همراه استفاده کرده باشند و توسط تلفن همراه خود پیام کوتاه یا sms ارسال کرده باشند . با مفهوم delivery report  یا گزارش تحویل sms آشنایی دارند . گزینه delivery report  بر روی تلفن های همراه در بخش تنظیمات sms وجود دارد . به صورت پیش فرض این گزینه غیر فعال می باشد . برای بهره بردن از این قابلیت ما باید به بخش تنظیمات sms تلفن همراه خود رفته و این گزینه را فعال کنیم .

فرض کنید شما پیام کوتاهی را توسط تلفن همراه خود به مخاطبی ارسال می کنید . اگر دستگاه تلفن همراه مخاطب شما خاموش باشد یا در دسترس نباشد ، sms شما معلق می ماند . این پیام توسط مرکز مخابرات حداکثر تا زمان ۲۴ ساعت نگهداری می شود و بعد از گزشت این زمان پیام شما از دست خواهد رفت .

اگر در مدت زمان ۲۴ ساعت مخاطب شما تلفن همراه خود را روشن کند یا به منطقه تحت پوشش آنتن  برگردد ، پیام شما تحویل مخاطب داده می شود . بنابراین قابلیت delivery report یا گزارش تحویل پیامک از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و به ما کمک می کند تا از تحویل داده شدن sms ارسال شده به مقصد مورد نظر اطمینان حاصل نمائیم .

فعال کردن delivery report ماژول sim800

قابلیت delivery report یا گزارش تحویل sms در ماژول sim800 تولید شرکت simcom نیز به صورت پیش فرض غیر فعال می باشد .  گاهی مواقع نیاز است تا توسط ماژول sim800 اطلاعات حیاتی و مهمی را توسط sms به مقصد مورد نظر ارسال نمائیم . همچنین رسیدن این اطلاعات به مقصد از اهمیت بالایی برخوردار است و برای ما ضروری می باشد .

با فعال کردن قابلیت delivery report یا گزارش تحویل sms در ماژول sim800 ، بعد از ارسال هر sms در صورتی که پیام به مقصد مورد نظر برسد . پیامی حاوی گزارش تحویل به مقصد به همراه ساعت و تاریخ تحویل برای ماژول sim800 ارسال می شود . بنابراین ما با بررسی پیغام delivery report می توانیم از تحویل داده شدن پیام خود به مقصد اطمینان حاصل نمائیم .

همچنین مدت زمان معلق ماندن پیغام ارسال شده تا تحویل به مقصد را باید تنظیم نمائیم . حداکثر زمان معلق ماندن sms برابر با ۲۴ ساعت می باشد . بنابراین اگر sms که ما توسط ماژول sim800 ارسال کردیم و گزارش تحویل آن بعد از ۲۴ ساعت برای ماژول sim800 ارسال نشد . می توان sms را دوباره ارسال کرد ، یا طبق برنامه ریزی مواجه با این خطا اقدامات لازم را انجام دهیم.

فعال کردن گزارش تحویل ماژول sim800 توسط دستورات at+command

ابتدا توسط فرمان زیر ماژول sim800 را در فرمت text پیکربندی می کنیم . با ارسال این فرمان ماژول sim800 باید کلمه OK را پاسخ دهد .

AT+CMGF=1
OK

برای فعال کردن قابلیت delivery report یا گزارش تحویل sms در ماژول sim800 ، باید چهارمین پارامتر از فرمان AT+CNMI را برابر با مقدار ۱ قرار می دهیم .

AT+CNMI=2,2,0,1,1
OK

برای تنظیم مدت زمان معلق ماندن sms تا تحویل به مقصد برای مدت ۲۴ ساعت . باید اولین پارامتر از فرمان AT+CSMP را برابر با مقدار ۴۹ قرار دهیم .

AT+CSMP=49,167,0,0
OK

بعد از پیکربندی ماژول SIM800 با مقادیر ذکر شده ، بعد از ارسال هر SMS در صورت تحویل داده شدن به مقصد ، پیامی با فرمت +CSD:… به ماژول SIM800 خواهد رسید .

فعال کردن delivery در ماژول sim800
فعال کردن delivery در ماژول sim800

تصویر بالا نحوه عملکرد فعال سازی delivery report  در ماژول sim800 می باشد .

3 دیدگاه ها

  1. با سلام
    عذرخواهی میکنم در “تصویر بالا نحوه عملکرد فعال سازی delivery report در ماژول sim800 می باشد”پیام delivery report که با +CDS: شروع شده با فعال کردن delivery report در دستور CNMI نمایش داده میشود یا اینکه در scketch آردوینو باید خط فرمانی نوشت؟ اگر خط فرمانی هست ممکنه اونو به منم بگید لطفا؟
    سپاس

  2. سلام مجددا
    عذرخواهی میکنم راستش من تو خط برنامه فرمان CNMI رو نوشتم و آپلود کردم ولی تو serial monitor بعد از ارسال sms توسط ماژول پیغام delivery report که فرموده بودید با+CDS هست نمایش داده نمیشه. ولی بقیه پایمها نمایش داده میشه.
    سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.