SIM800

فعال سازی DTMF ماژول SIM800

4.7/5 - (32 امتیاز)

در این پست ما می آموزیم که چگونه از ویژگی DTMF ماژول های GSM SIM900 / SIM800 برای کنترل دستگاه ها یا وسایل استفاده کنیم . ابتدا به شما نشان خواهیم داد که چگونه ویژگی تشخیص DTMF را با استفاده از فرمان AT فعال کنید .

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد :

DTMF چیست ؟

DTMF مخفف Dual-Tone Multi-Frequency می باشد و سیستمی جهت ارسال سیگنال از طریق خطوط تلفن به مراکز سوئیچینگ در باند فرکانس صوتی (شنیداری) می باشد ، هر دکمه ای که ما در طول تماس بر روی صفحه کلید شماره گیری فشار می دهیم ، ترکیبی از فرکانس های طیف صوتی را تولید می کنند ، در واقع صداهایی که ما می شنویم ترکیب دو فرکانس بعد از فشرده شدن هر کلید است . استفاده از فرکانس های DTMF روشی بسیار آسان جهت انتقال دستورات و گرفتن ورودی از کاربران به دستگاه های ساخته شده توسط ماژول GSM SIM800 / SIM900  می باشد  .

سیستم DTMF از ۸ فرکانس مختلف که بصورت زوجی ارسال می شوند بهره می گیرد که در مجموع در برگیرنده ۱۶ عدد، حرف و علامت می باشد. که جزییات آن در جدول زیر مشخص شده است . هر سطر نمایش دهنده ی جزء فرکانس پایین سیگنال و هر ستون نمایش دهنده ی جزء فرکانس بالای سیگنال ارسالی می باشد. به عنوان مثال با فشردن کلید ۱، تُن سینوسی با ۲ فرکانس ۶۹۷ و ۱۲۰۹ هرتز بر روی خط تلفن ارسال خواهد شد .

فعال سازی dtmf ماژول sim800
فعال سازی dtmf ماژول sim800

 

پیش از این شاید برای شناسایی تن DTMF و پیدا کردن کد دکمه فشرده شده توسط کاربر از تراشه های رمزگشا DTMF مانند MT8870 استفاده کرده باشید . این تراشه همراه با مدارهای پشتیبان آن برای رمزگشایی زنگها و رمزگشایی تن DTMF به کد BCD استفاده می شود .

اما امروز ما می خواهیم ویژگی آشکارسازی تن DTMF را توسط ماژول های جدید SIM800 بکار ببریم . با فعال سازی ویژگی DTMF در ماژول SIM800 ، هر زمان که کاربر در طول تماس ، یکی از دکمه های شماره گیری را فشار دهد ، ماژول SIM800 کد دکمه فشرده شده را به صورت URC  در UART قرار می دهد .

جهت فعال سازی ویژگی DTMF ماژول SIM800 از فرمان زیر استفاده می کنیم :

AT+DDET=1
OK

ابتدا توسط تلفن همراه یا خط ثابت با ماژول SIM800 تماس برقرار نمائید ، برقراری تماس با دستور ATA صورت می پذیرد . حالا با فشردن دکمه شماره ۱ پیغام  زیر بر روی UART قرار می گیرد .

+DTMF:1

و با فشردن کلید شماره ۲ پیغام زیر ظاهر می گردد :

+DTMF:2

به همین ترتیب برای اعداد دیگر از ۰ تا ۹ و  از جمله * و # مقدار متناظر با آنها بر روی UART قرار می گیرد .

ما می توانیم از این ویژگی برای دریافت ورودی کاربر برای برنامه های ساده مانند کنترل دستگاه و سیستم های IVRS استفاده نمائیم  . سیستم های IVRS همان سیستم های تلفن گویا هستند، به عنوان مثال شما در تماس تلفنی با اپراتورهای تلفن همراه خود با صداهای از پیش ضبط شده مواجه می شوید که شما را به مقصد مورد نظر هدایت می کند .استفاده از این پاسخ های صوتی خودکار باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود .

با استفاده از این سیستم شما می توانید ، یک سیستم کاملا خودکار برای جمع آوری اطلاعات از کاربر و مشتری خود ایجاد نمائید ، و یا یک کنترل از راه دور رله ای بسازید .  تمام این سیستم ها با استفاده از DTMF قابل پیاده سازی می باشد .

همچنین می توانید آموزش فعال کردن delivery report ماژول sim800 را نیز از همین سایت یاد بگیرید .

توجه : این آموزش برای تمامی ماژول های سری sim800 مانند sim800l , sim800c , sim808 قابل استفاده می باشد .

نویسنده : حسین غیاثوند
تاریخ انتشار : 1397/02/12

نوشته های مشابه

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین محبوب ترین
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات